• doradztwo prawne psychologiczne bezpieczeństwa – Paulo
  • profilowanie biznesowe due diligence wywiad gospodarczy – Paulo
  • porady prawne lobbing compliance – Paulo
  • media społecznościowe socjogramy powiązania preferencje – Paulo
  • porady psychologiczne pomoc kryzysowa analiza zachowań – Paulo
  • rozwiązywanie problemów strategie burza mózgów – Paulo
  • analizy psychologiczne wywiadowcze profilowanie psychografologia – Paulo
  • negocjacje mediacje dane osobowe bezpieczeństwo informacji – Paulo
  • pomoc ofiarom przestępstw zwalczanie nadużyć odszkodowania – Paulo

Skuteczny monitoring wizyjny (CCTV) wczoraj i dziś

Zapewne niewiele osób wie, że to nasz rodak – doktor Julian Ochorowicz, stworzył podstawy dla powstania telewizji. Był on prekursorem psychologii klinicznej i eksperymentalnej oraz koncepcji psychologii nieświadomości, wyprzedzając w tym Zygmunta Freuda. Badał m.in. zagadnienia z dziedziny telepatii. Był także fotografikiem, filozofem i wynalazcą. Tak szeroki zakres jego zainteresowań naukowych, zwłaszcza w kontekście obiektywnej obserwacji, chęci poznania i analizy zachowań człowieka, przyczyniły się do opracowania w 1877r. teorii działania telewizji monochromatycznej w oparciu o funkcjonowanie fotokomórki,a jego kolejne prace badawcze i wynalazki mikrofonów oraz aparaty do przenoszenia na odległość dźwięku i światła, stanowiły podstawy dalszego rozwoju telewizji, radia i telefonii.

Jednak dopiero w 1942r., na podstawie projektu niemieckiego inżyniera - Waltera Brucha (wynalazcy systemu kolorowej telewizji PAL), uruchomiono pierwszy na świecie system kamer przemysłowych Siemens AG na Prüfstand 7 w Peenemünde. Wykorzystywano go do obserwacji startów balistycznych pocisków rakietowych V-2. Pierwsze komercyjne zastosowanie monitoringu nastąpiło w 1949r. w USA. Wiadomo o nim niewiele, poza tym, że system nazwano Vericon i służył do obserwacji niebezpiecznych procesów przemysłowych i prezentacji operacji chirurgicznych dla dużych grup studentów a nadto, nie wymagał zezwolenia władz.

Kolejnym krokiem milowym było uruchomienie w 1968r. systemu kamer zainstalowanych wzdłuż głównej ulicy w bankach i sklepach w mieście Olean w stanie Nowy York. System ten miał na celu zniechęcić potencjalnych przestępców do kradzieży, poprzez rejestrowanie dowodów ich przestępczej działalności.

Druga połowa XX i początek XXI wieku to bardzo szybki rozwój systemów monitoringu wizyjnego (ang. Closed–Circuit Television, w skrócie:CCTV). Nastąpiło przejście z kamer monochromatycznych na kolorowe, z kamer niskiej rozdzielczości na kamery HD, z kamer rejestrujących obraz w sposób ciągły na magnetowidach na inteligentne kamery cyfrowe z wbudowanymi mechanizmami analitycznymi i pamięcią wewnętrzną. Monitoring wizyjny stał się bardziej popularny i dostępny, nie tylko dla dużych firm, zakładów przemysłowych, ale także dla małych sklepów osiedlowych czy właścicieli domów jednorodzinnych. Stało się również możliwe tworzenie systemów CCTV transmitującego obraz i dźwięk drogą radiową, co umożliwiło bardzo łatwą modyfikację lokalizacji kamer i znacznie zmniejszyło koszty instalacji na rozległych obszarach. Technologia IP oraz wykorzystanie sieci Internet, pozwoliło natomiast na monitorowanie chronionego dobra nawet z drugiej części globu.

Obecnie, kamery CCTV oprócz detekcji i śledzenia ruchu, identyfikacji, wyszukiwania i badania aktywności obiektów, uzupełnione o system inteligentnej analizy obrazów, mają takie funkcje, jak: rozpoznawanie twarzy, odczytywanie tablic rejestracyjnych i sterowanie ruchem pojazdów, monitorowanie bezpieczeństwa w produkcji, magazynowaniu, transporcie (kontrola ruchu towarów) i sprzedaży (kontrola przeprowadzanych operacji kasowych), czy analizowanie ruchu i zachowań ludzi (liczniki odwiedzin klientów sklepów, osób przebywających w strefie). Systemy CCTV są też łączone z innymi systemami, jak RFID, kontroli dostępu, alarmowania pożarowego/DSO czy zarządzania budynkami, tworząc perfekcyjne systemy bezpieczeństwa.

Materiały uzyskane z monitoringu wizyjnego wspomagają także pracę aparatu sprawiedliwości i organów ścigania, mogąc być niepodważalnymi dowodami w danej sprawie, pod warunkiem odpowiedniej jakości systemu.

Przed zaprojektowaniem skutecznego systemu monitoringu konieczne jest przeprowadzenie rzetelnej analizy zagrożeń i zadań stawianych przed CCTV, warunków środowiskowych oraz odpowiedni dobór i konfiguracja wszystkich urządzeń składowych. Oprócz wiedzy technicznej, istotna jest szeroka wiedza z zakresu zarządzania ryzykiem, prawa karnego i cywilnego, ochrony danych osobowych i dóbr osobistych, a także psychologii.

Pomimo wielu zmian i zaawansowanej technologii wkraczających w różnorodne dziedziny życia ludzi, nadrzędny a zarazem pierwotny cel monitoringu wizyjnego – telewizji przemysłowej opartej o koncepcje Juliana Ochorowicza, pozostał niezmieniony. Nadrzędnym celem monitoringu wizyjnego jest bowiem nadal obiektywna obserwacja, czyli pozbawiona emocji, selektywności i zniekształceń oraz niepodatna na stan psychofizyczny praca tego systemu dla człowieka, w celu zmniejszenia i zapobiegania czynom zabronionym oraz szkodom i stratom.

Copyright © K&M PAULO

mail, Paulo

Protected by Copyscape Online Plagiarism Detection