• doradztwo prawne psychologiczne bezpieczeństwa – Paulo
  • profilowanie biznesowe due diligence wywiad gospodarczy – Paulo
  • porady prawne lobbing compliance – Paulo
  • media społecznościowe socjogramy powiązania preferencje – Paulo
  • porady psychologiczne pomoc kryzysowa analiza zachowań – Paulo
  • rozwiązywanie problemów strategie burza mózgów – Paulo
  • analizy psychologiczne wywiadowcze profilowanie psychografologia – Paulo
  • negocjacje mediacje dane osobowe bezpieczeństwo informacji – Paulo
  • pomoc ofiarom przestępstw zwalczanie nadużyć odszkodowania – Paulo

Perspektywy cyberbezpieczeństwa światowego

Prezentujemy Wam jeden z ciekawszych fragmentów raportu firmy Fire Eye poświęconego kwestiom cyberbezpieczeństwa światowego

Oto pięć czynników, które mogą zmienić krajobraz światowego cyberbezpieczeństwa w najbliższej przyszłości:

1) Przerwy w krajowej infrastrukturze krytycznej: wiadomo, że cyberataki mogą zakłócić sieci rządowe ale w większość obecnych przypadków raczej nie spowodują zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Raczej, bo choć wirus Stuxnet zmienił myślenie o cyberwojnie z teorii do rzeczywistości, występują pewne ograniczenia ale czy wiemy wszystko?

2) Traktat o cyberbroni: jeśli światowi przywódcy zaczną postrzegać cyberataki bardziej jako zobowiązanie niż jako wyzwanie, mogą przyłączyć się do kontroli cyberuzbrojenia lub podpisać pakt o nieagresji w cyberprzestrzeni. Jednak kontrola zbrojeń wymaga możliwości wglądu w zakazany cyberarsenał. Zatem czy wszyscy będą na to otwarci?

3) PRISM – wolność słowa i prywatność: nadal jesteśmy na początku ery internetu i dyskutowanie o wolności słowa i prywatności dopiero się zaczyna. W tym kontekście pojawiają się sprawcy wycieków jak: Daniel Ellsberg, Chelsea Manning i Edward Snowden, jak również prawa konstytucyjne, Enigma i sieć TOR (The Onion Router). Istnieje świadomość, że konieczna jest debata – jak wiele powinniśmy mieć prywatności online aby pogodzić prywtaność z bezpieczeństwem?

4) Nowi aktorzy na cyberscenie: rewolucyjny charakter komputerów i wzmocnienia siły oddziaływania sieci nie są domeną wyłącznie największych państw świata. Iran, Syria, czy Korea Północna, Nawet podmioty niepaństwowe, takie jak Anonymous używają cyberataków jako sposób prowadzenia dyplomacji i wojny, innymi niż konwencjonalne środkami. Badacze mają niewiele powodów, aby myśleć, że inne rządy nie są aktywne w tej dziedzinie. Potencjalnymi kandydatami na nowych znaczących aktorów cybersceny mogą być:

a Polska: Polacy jako pierwsi złamali niemieckie szyfry Enigmy w 1932 roku! a dziś z talentem programowania i zamiłowaniem do rywalizacji, stają się nowymi graczami na mędzynarodowej cyberarenie!

b Brazylia: Schronienie dla niektórych z najbardziej płodnych cyberprzestępców na całym świecie. Ponadto, rząd Brazylii może czuć się urażony ostatnimi doniesieniami o cyberszpiegostwo, Czy wykorzysta to w celach geopolitycznych?

c Tajwan: Ze stałą ilością cyberataków pochodzących z Chin, Taipei może mieć trochę mały wybór środków reakcji.

5) Większy nacisk na unikanie wykrycia: niektóre państwa wiedzą, jak przeprowadzić ukryte cyberataki. Jednocześnie, przy coraz lepszej cyberobronie i wzroście świadomości społecznej Światowej Cyberwojny, niektórzy cyberagresorzy są zmuszani do modyfikowania ich aktywności by pozostać niewykrytym.

Biorąc pod uwagę prognozy Poza rok 2014. Nowe technologie, zagrożenia, prognozy i Trendy w nowych technologiach, ważnym jest, że zauważono punkt w którym się znajdujemy, tj. gdy możliwości systemów zaczynają nieść coraz większe zagrożenia dla infrastruktury państowej ale i prywatności, który zmusza do gruntownego zastanowienia się nad kierunkiem rozwoju cywilizacji. To nie tylko zwiększanie świadomości ale wymieniony wyżej traktat o cyberbroni i debata o prywatności online.

To co szczególnie może cieszyć Polaków, to wskazanie na nasz potencjał intelektualny i dostrzeżenie, że to Polacy złamali szyfry Enigmy w 1932r.

A przede wszystkim ... trzeba być przygotowanym na to, iż jeśli ten raport wskazuje na cyberpotencjał Polski, to inni, niekoniecznie nam przychylni, także na to zwrócili uwagę.

03.01.2013r.

Copyright © K&M PAULO

mail, Paulo

Protected by Copyscape Online Plagiarism Detection